Güveni Kötüye Kullanma Bedelsiz Senedi Kullanma Dolandırıcılık Suçları

Açıklamalı - İçtihatlıGüveni Kötüye Kullanma Bedelsiz Senedi Kullanma Dolandırıcılık Suçları ve TCK Genel Hükümler


Basım Tarihi
2022-05
Sayfa Sayısı
828
Kapak Türü
Cilt
Kağıt Türü
1.Hamur
Basım Yeri
Ankara
Stok Kodu
9786258092981
Boyut
16x24
Baskı
1350,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 350 puan kazanacaksınız)
   350
KARGO BEDAVA

Sami Öztürk

 

Adalet dağıtımı ve bu dağıtımın işçiliği oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Yıllarca kürsüde çalışırken bu işçiliğin nedenli zorluklar içerdiğini bizzat yaşayarak gördüm.

Uygulamada öyle zaman olur ki, iş yükü nedeniyle geniş geniş kitap okumaya derin araştırmalar yapmaya fırsat bulunamaz. Fakat; bilmeden, sorunu kendiniz çözmeden hatta iç dünyanızda olayın tarafları gibi hissetmeden karar veremezsiniz.

Bu aşamada keşke daha öz, sorularıma doğrudan cevap veren bir kaynak olsa dediğiniz zamanlar olur.

Yeni uygulayıcı kıymetli kardeşlerimden değişik konularda çok fazla telefon almam böyle bir çalışmanın gerekliliğine beni inandırdı.

Uzun süre üyelik ve başkanlık yaptığım daha önce dolandırıcılıkgüveni kötüye kullanma ve bu suçlar yanında işlenilen sahtecilik suçunun temyizen incelemesini yapan 15. Ceza Dairesinde çalışma fırsatı buldum. Çok nezih bir çalışma ortamında birbirinden kıymetli arkadaşlarımla Daire konularıyla ilgili içtihatların devamlılığında ve oluşumunda fedakârca çalıştık. Birlikte çalışmaktan onur duyduğum arkadaşlarıma minnet borçluyum.

Basit ve nitelikli dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, bedelsiz senedi kullanma suçları 5237 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra yaptırım ve yargılama usulünde bir çok kez değişime uğramıştır. Dolayısıyla suç tarihlerinin kanunda yapılan değişikliklerin yargılama sırasından titizlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma içeriğinde zaman içinde yapılan değişikliklere özellikle yer verilmiş bu konunun yargılamayı olumsuz etkilemesinin önüne geçilmek istenilmiştir.

İncelemelerimiz sırasında bu konularda gerçekten eksik ve gözden kaçan sorunlu alanlar olduğunu müşahede ettik.

İzahına çalıştığımız şekilde, inceleme konumuz, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, bedelsiz senedi kullanma suçlarıyla ilgili olacaktır. Bu suçların anlaşılabilmesi, yargılamanın en doğru şekilde sonuçlandırılabilmesi açısından sınırlayıcı, yol gösterici ve işlenilen suçun unsurlarını etkileyici olan TCK Genel Hükümlere de yeteri ölçüde değindik.

Bu konularla ilgili açıklamalı anlatımlar yanında konularla ilgili olabildiğince en yeni Yargıtay kararlarımızı çalışmanın içine yerleştirmeye, her konunun sonunda yardımcı olması açısından onanmış yerel mahkeme kararlarından örnekler vermeye çalıştık.

Bu çalışmada amacımız geniş teorik tartışmalar değildir. Bu konuda herhangi bir iddiamızda bulunmamaktadır. Tüm gayretimiz özel olarak bu birkaç konunun iyi anlaşılabilmesi bu konuda yardımcı olabilme duygumuzdur.

Kader ve kısmetten ötesi olmadığına inananlardanım. Anlattığım saiklerle çalışmaya başladıktan sonra ciddi bir sağlık problemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldım. Eğer bu ciddi rahatsızlıkla ilgili olarak rabbim buraya kadar demiş olsaydı şimdi sizlerle buluşamayacaktım. Rabbim nasip etti sıhhat bularak kaldığım yerden devam etmemize müsaade etti.

Yorum yaz
Bu kitaba henüz yorum yapılmamış.
Cardfinans ( Finansbank )
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
350,00   
350,00   
2
175,00   
350,00   
Bonus Card ( Garanti - TEB - Denizbank - Şekerbank vb. )
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
350,00   
350,00   
2
175,00   
350,00   
Maximum Card ( İş Bankası - Ziraat Bankası )
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
350,00   
350,00   
2
175,00   
350,00   
Worldcard ( YKB - TEB - Vakıfbank - Anadolubank - Albaraka )
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
350,00   
350,00   
2
175,00   
350,00   
Diğer Kartlar
Taksit Sayısı
Taksit tutarı
Genel Toplam
1
350,00   
350,00   
2
   
   
Kapat